Mirowo – co musisz zobaczyć? (Zabytki)

Choć same Mirowo może przyciągnąć tylko pięknym krajobrazem i naturą, to w okolicy znajduje się naprawdę wiele ciekawych miejsc. Pragniemy przedstawić dziesięć zabytków, które po prostu musisz zobaczyć będąc w okolicy.

Kościół Świętego Mateusza w Nowym Stawie
Kościół Świętego Mateusza to budowla pochodząca z 1400 roku. Jest zdecydowanie największym Kościołem na obszarze Żuław Malborskich. Sama budowla nie jest jednak jedyną atrakcją – w środku znajdują się bowiem dwa inne zabytki, tj.:

  • Figura Madonny z Dzieciątkiem (datowana na około 1500 rok)
  • Ołtarz Główny (datowany na około 1600 rok)

Każdy, kto planuje odwiedzić Mirowo – powinien zatrzymać się także w Nowym Stawie, w Kościele Świętego Mateusza.

Cukrownia w Nowym Stawie
Nowy Staw to jeszcze niedawno – jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast na Żuławach. Prężnie działała tutaj między innymi cukrownia. Działała do 2007 roku. Mimo licznych modernizacji – nadal ma swój urok, który pozwoli zobaczyć jak wyglądał przemysł 100 lat temu.

Słodownia w Nowym Stawie
Inną, przemysłową budowlą, którą można zobaczyć w Nowym Stawie jest Słodownia. To budynek, który powstał w okolicach drugiej połowy XIX wieku. Prawdziwy, browarniczy kompleks otoczony jest pięknie zachowanym murem. To niesamowita gratka dla ludzi zajmujących się browarnictwem.

Dom Podcieniowy w Nowym Stawie
Domy Podcieniowe to jedne z najbardziej charakterystycznych zabytków obszaru Żuław Malborskich. Jeden z najlepiej zachowanych budynków tego typu znaleźć można w Nowym Stawie. Budowla z 1820 roku znajduje się przy ulicy Gdańskiej.

To jednak nie wszystko! Wiele domów podcieniowych znajdą Państwo także w innych okolicznych miejscowościach, między innymi w Świerkach oraz Brzózkach.

Kościół gotycki w Myszewie
Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków dla oka jest piękny Kościół gotycki z XV wieku. Znajdujący się w Myszewie kościół ma charakterystyczny płaski dach. Jest jednonawowy.

Ta urokliwa budowla zachowana jest w pięknym stanie, mimo, że nie była modernizowana już bardzo dawno temu. Piękne wnętrze w połączeniu z niesamowitym krajobrazem w okolicy sprawia, że po prostu musimy je odwiedzić.

Stare budownictwo w Pręgowie
Pręgowo Żuławskie to miasteczko, które położone jest niedaleko Mirowa. Ta miejscowość charakteryzuje się tym, iż znajduje się w niej cały kompleks starego budownictwa. Klimatyczna miejscowość robi ogromne wrażenie.

Wiele budynków znajdujących się w Pręgowie podlega ochronie. Jakiekolwiek modernizacje muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. Dzięki temu, charakter miejscowości nigdy nie zatraci swojego uroku.

Ryglowy Kościół w Świerkach
Niesamowite wrażenie zrobić może także Kościół znajdujący się w Ryglowie. To budowla, która datowana jest na okolice XVIII wieku. Znajduje się w nim między innymi barokowy Ołtarz.

Klimatyczny Kościół w Świerkach prawdopodobnie niebawem może być modernizowany. Dlatego też – warto jeszcze przed ową modernizacją go odwiedzić.

Dworzec kolejowy w Nowym Stawie
Nieczynny już dworzec kolejowy w Nowym Stawie ulokowany jest na przedmieściach tego miasta. To prawdziwa gratka dla entuzjastów Polskiego kolejnictwa. Zabytkowy dworzec obsługiwał kiedyś normalnotorową i wąskotorową kolej. Budowla, mimo, że nie jest już użytkowana – jest w świetnym stanie.

Szkoły w Nowym Stawie
Nowy Staw to miasto, które skrywa w sobie wiele pięknych miejsc. Jednym z takowych są szkoły:

  • Szkoła ponadgimnazjalna
  • Szkoła podstawowa nr 1

Obydwa budynki stanowią zabytki, które cały czas są w użytku. Zadbane i odnowione centra kształcenia potrafią zrobić ogromne wrażenie.

Oba budynki pochodzą z XIX wieku. W szkole ponadgimnazjalnej mieścił się niegdyś dom dla sierot. Zaś szkoła podstawowa była z początku szkołą ludową.

Rynek Kościuszki i Pułaskiego
Absolutnym „must see” są również rynki:

  • Rynek Kościuszki
  • Rynek Pułaskiego

Ten pierwszy pochodzi z XIX wieku. Drugi zaś powstał na początku XX wieku. Piękna, frontowa, neoklasycystyczna zabudowa wymaga odwiedzin.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*