Co warto zobaczyć w województwie pomorskim?

Województwo pomorskie – co warto zobaczyć w tym rejonie?

Województwo pomorskie to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych, zwłaszcza podczas wakacji. Co przyciąga polskich turystów na Pomorze? Przede wszystkim piękne piaszczyste plaże, ogromna ilość atrakcji i Morze Bałtyckie. Co więc warto zobaczyć na Pomorzu?

1. Jar Raduni

Przyznam, że pierwszy raz słyszę tę nazwę. Jar Raduni to przełom rzeki Raduni w mieście zwanym Babi Dół. Co jest takiego niesamowitego w tym miejscu? Rzeka płynie pośród stromego zbocza o wysokości prawie 50m. Wzdłuż obu brzegów rzeki prowadzą szlaki turystyczne, które są gwarancją bliskiego kontaktu z przyrodą, dając przy tym niesamowite widoki. Jesteś niby na Pomorzu, a poczujesz się jak w górskich rejonach.

2. Złota Góra – Brodnica Górna

Brodnica Górna to wieś, u której stóp rozciąga się jednej z najpiękniejszych widoków Szwajcarii Kaszubskiej – są to wzgórza, lasy i jeziora, tj. Jezioro Wielkie Brodno, Jezioro Ostrzyckie. Szwajcaria Kaszubska często nazywana jest truskawkowym zagłębiem. Zdaniem wielu turystów, nigdzie truskawki tak nie smakują, jak właśnie na Kaszubach. Stąd też w czerwcu obchodzone jest święto zwane Truskawkobrania. Podczas dożynek truskawkowych organizowanych jest mnóstwo konkursów, które są ściśle związane z truskawką, np. najlepsze ciasto truskawkowe.

3. Chałupy

Malownicze małe miasteczko, które możesz zwiedzić w drodze na Hel. Dlaczego o Chałupach śpiewają nawet polscy artyści? Tu bowiem, na długości prawie 40-kilometrowego Półwyspu Helskiego, przewężenie lądu wynosi zaledwie 100m. Często podczas wiatru i sztormu morze odcinało ten kawałek lądu tworząc z Półwyspu Helskiego wyspę.

4. Człuchów

Człuchów to miasto, w którym atrakcje znajdą wszyscy, niezależnie od wieku. W Człuchowie znajduje się Canpol Extreme Center i Wonderland. Jakie atrakcje czekają turystów? Przede wszystkim tor kartingowy, zoo, place zabaw dla dzieci, przejażdżki na kucykach i wiele innych atrakcji. Dorośli mogą odpocząć w barach, restauracjach, a nawet mogą wykupić tu nocleg. Jeszcze inną atrakcją w Człuchowie jest Zamek Krzyżacki z XIV wieku. Pod względem wielkości oraz jego walorów, często porównywany jest do zamku w Malborku. W Zamku Krzyżacki możesz wejść na 40-metrową wieżę, by zobaczyć całą okolicę lub zejść do 11-metrowych lochów.

5. Kąty Rybackie

W Kątach Rybackich znajduje się największy w Europie Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej. Ptaki te mają ok. 700 gniazd zbudowanych na powierzchni ok. 10 hektarów. Pośród 100-letnich potężnych sosen możesz zobaczyć ptaki w ich naturalnym środowisku. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

6. Ostrzyce

Pierwszą z atrakcji, z jaką możecie się spotkać w Ostrzycach, jest Park Linowy u Stolema zaraz przy Drodze Kaszubskiej. Park linowy składa się z dwóch poziomów trudności. Ma on długość aż 300 metrów a po drodze 20 przeszkód, które urozmaicają przejście przez liny, tj. siatki, opony, mosty, a nawet kolejkę zjazdową z wózkami. Park linowy umieszczony jest na wysokich drzewach, nawet do 12 metrów ponad ziemią. Z najwyższego podestu można zobaczyć niesamowity widok na Jezioro Ostrzyckie. Park Linowy u Stolema organizuje także przejażdżki quadami oraz mini golf. Zatem jeśli boisz się wysokości, na ziemi też znajdziesz coś dla siebie. W Ostrzycach znajduje się także wspaniała kolekcja kaktusów, która obejmuje ok. 1000 różnych gatunków. Właściciel kolekcji zbierał rośliny od ponad 30 lat.

7. Pelpin

Pelpin to miasto na Pomorze gdzie możesz na własne zobaczyć jedyny egzemplarz Biblii Gutenberga w Polsce. Biblia przechowywana jest w Muzeum Diecezjalnym. Na świecie pozostało jedynie 48 egzemplarzy tej cennej pamiątki więc warto chociaż raz zobaczyć Biblię Gutenberga. W Pelpinie możesz także zwiedzić imponującą katedrę, która przyciąga wielu turystów ze względu na 23 przepiękne ołtarze.

8. Piaski

Miasto, które jest jednocześnie granicą Polski. Znajduje się na Mierzei Wiślanej. Szczególnie polecany jest tutaj spacer do tzw. skarpy, z której rozciąga się cudowny widok na Zalew Wiślany i Frombork. Przyroda tutaj jest równie niesamowita. Może i miasto nie jest zbyt atrakcyjne, ale spacery owszem. Możesz tu spotkać kormorany oraz żurawie.

9. Rozewie

Latarnia Morska Rozewie to najpopularniejszy punkt turystyczny. Zgodnie z legendą, Stefan Żeromski napisał książkę „Wiatr od morza” w jednym z pokoi latarni. Latarnia ta znajduje się nieopodal Jastrzębiej Góry i jest jedną z najstarszych latarni morskich w Polsce. Latarnia mieści w sobie Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym poznasz historię i zobaczysz wiele ciekawych modeli latarni.

10. Morska Pielgrzymka Rybaków w Pucku

29 czerwca łodzie rybackie, kutry, jachty oraz inne wodne motorówki płyną ogromnym orszakiem w tzw. morską pielgrzymkę od Kuźnicy aż do Pucka. Na Zatoce Puckiej odprawiane jest nabożeństwo. Tradycja ta sięga XIII wieku, kiedy to jedyną drogą dotarcia na jarmark parafii przez ludzi była wyprawa morska. Uroczystość ta daje możliwość turystom poznania tradycji kaszubskiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*